SICAKLAR İLE BİREBİR – YÜZMENİN VÜCUDA FAYDALARI

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
SICAKLAR İLE BİREBİR – YÜZMENİN VÜCUDA FAYDALARI

Yaz aylarının sıcakların da hem serinleten hem sağlığımız için yararlı egzersiz olan yüzmeyi inceleyeceğiz.

Yüzme, tüm vücudu çalıştıran egzersizlerin başında geliyor. Herkesin rahatlıkla yapabileceği bir egzersiz olarak görülüyor. Yüzmek hamilelerin, eklem, boyun ve sırt ağrıları yaşayanların güvenle yapabileceği egzersizlerin başında geliyor. Yüzmenin sağlığa faydası ise ; yüzmenin vücut gelişimine ve psikolojik açısından faydaları olduğu belirtiliyor.

Yüzmenin Faydaları;

Yüzme tüm vücudunuzun çalışmasını sağlar.

Tüm kas grupları aktif olduğu ve suyun direncine karşı kuvvet uyguladığımız için diğer egzersizlere göre yüzmenin faydası fazladır. Aynı anda hem kol hem karın ve bacak kaslarını güçlendirir.

Yüzme sporu vücuttaki kemik kütlesini artırır.

Yapılan araştırmalarda sadece ağırlık Egzersizlerinden ziyade düzenli yüzmenin kemik kütlesini artabileceği sonucuna varılmıştır. Doktorlar Uzun süreli kas ve eklem ağrısı yaşayan hastalarına yüzmeyi ağrı giderici bir egzersiz olarak öneriyor. Suyun omurga üzerindeki baskıyı azaltıcı etkisi olması ile açıklanabilir.

Yüzme ciğer kapasitesini artırır

Solunum sistemi üzerinde ki faydaları değmeden geçmemeliyiz.Bütün kas grubunu çalıştığı için yüksek miktarda enerji harcarız ki aynı orantıda çok fazla oksijen ihtiyaç duyarız.Solunum hızı ve derinliği açısından olumlu etkilere sahiptir.

Yüzmek kardiyovasküler sisteminizin üzerinde olumlu etkiye sahiptir.Düzenli yüzmenin faydaları arasında kalp hastalıkları riskini azaltmasının yanı sıra kolestrol ve diyabet hastalıklarında olumlu etkiye sahip olması sayılabilir.Bedenin tamamı aktif olduğundan Kalbe giden temiz kan akışı artar ve bu daha sağlıklı bir kan dolaşımı anlamına gelir.

Yüzmek modumuzu yükseltir ve stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur.

Yüzerken endorfin seviyesi yükseldiği için daha enerjik ve mutlu hissedersiniz suyun sesi ve düzenli nefes aldığınız için meditasyon yapıyor muş gibi etki yaratabilir. Psikolojik etkiler arasında daha iyi bir uyku deneyimi ekleyebiliriz.

Kilo vermek isteyenler için ideal egzersizlerden biri yüzme

Yüzmenin tüm vücudu aynı anda harekete geçirmesi ve yüzerken daha çok enerji ihtiyaç duyduğumuz için hem kardiyo hem ağırlık egzersizi olarak sınıflandırabileceğimiz yüzme ile yağ yakımı hızlandırıp sağlıklı kilo verebilirsiniz.

MURAT AKPINAR

Postür bozukluğu

Postür bozukluğu Günümüzde teknolojinin gelişmesi olumlu yönden hayatımızı kolaylaştırsada bunla ilgili olumsuz yönleride mevcuttur. Özellikle aşırı telefon kullanımına bağlı baş öne postür bozuk ergonometri ve

Spor Sonrası Dinlenme

Spor Sonrası Dinlenme Antrenmanlar sırasında fiziksel strese sokulan kasların yenilenmesi ve büyümesi adına beslenme kadar önemli olan dinlenme süreçleri ihmal edilmemelidir. Kasların yeniden onarılması için

SU İÇMENİN ÖNEMİ

SU İÇMENİN ÖNEMİ Yaz mevsimi gelirken hava şartlarının ısınması ile beraber vücudun ihtiyacı olan su miktarıda artmaktadır. Egzersiz sırasında ihtiyacımız olan suyu vücudumuza almayı ihmal