Doğru Akış

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bedenini dinle… Bedeninin hangi harekete ihtiyacı olduğuna en son ne zaman kulak verdin? Ne zaman farkına vardın? Kendine uygun olduğunu düşündüğün egzersizin vücudun için gerekli olduğuna nasıl karar verdin?

Çoğunlukla karşılaştığım danışanlarım ilk olarak vücudunda belirli bölgelerden şikayet edip bir an önce gitmesini istediği beğenmedikleri yerleri olduğundan düzenli egzersiz yapmaya karar verdiklerini gözlemledim. Peki sağlık öncelikli hedefimiz olsa ve beğenmediğimiz yerlerimizi sevgiyle kabullenip aslında ne istediğimiz değilde neye ihtiyacımız olduğunun farkına varsak alacağımız sonuçtan daha uzun vadede mutluluk sağlamazmıyız? Birçok farklı egzersiz türü günümüzde yaygın olarak kullanılmakta, ihtiyacımıza uygun olanı bulmak için ilk olarak deneyimlememiz gerekir. Kült bir şekilde kilo vermem gerek koşmalıyım, kas istiyorum ağırlık çalışmalıyım dememiz çok yanlış. Eğer egzersiz yaparken  kendinizi mecbur zorunda mutsuz hissediyorsanız bilin ki sizin için birşeyler doğru değildir. Uzun yıllardır deneyimlediğim tecrübelerden faydalanarak söyleyebilirimki mutlu birşekilde egzersiz yapmak çok kolay ve mümkündür. Öncelikle sizin için doğru yönlendiriciyi ve profesyonel görüşünü alarak bir başlangıç yapabiliriz. Sonrasında vücudunuzun yapabildikleri ve yapamadıkları hayat tarzınız dinlediğiniz müzikten giyim tarzınıza kadar hareketlerinizi gözlemleyip en verim alabileceğimiz alanda kalmanızı sağlamalıyız. Unutulmaması gereken en önemli nokta doğru hareketin  hayatınızda sürekli olması gerektiği ve gerçeklik içerisinde bütün hayatınıza uygun şartları oluşturabilmeniz. Sizin hareketiniz geçici yada istediğiniz görüntüye ulaşınca durduracağınız bir gerçeklikten ziyade hayat boyu sürdürülebilirliği olmalı.

Burada aslında o ilk bebek adımının kendi bedenimizi ve ne istediğini farkına varmaktan başlıyor. Biraz dinleyip akışta yaşadığımızda farkındalığımız daha da olgunlaşıyor.
Egzersiz Makyajı
         Egzersizle birlikte vücutta artan sıcaklık ve ter yüzünüzde kullandığınız ürün tarafından açılan gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu kolayca sivilcelere ve buna bağlı olarak düzensiz cilt dokusuna yol açabilir. Vücudun egzersize karşı doğal fizyolojik tepkisi ter ve ısı üretmektir.
Makyaj yaparak egzersiz yapmak hızlandırılmış veya erken cilt yaşlanmasına yol açar. Öyle ki zaten sağlıkla iç içe kendi alanımızda kendimizle ilgilenirken bilinçsiz olarak bile olsa kendimize verebileceğimiz zarar konusunda küçük bir farkındalık yaratmak istedim. Kendi alanında özgürce kimseyi önemsemeden kendini her kusurunla sevebilmen kendine vereceğin en saf sevgidir.

Kardiyo’nun Kimyası
Koşarken yanımızdaki partnerle veya telefonda rahatça konuşabiliyorsan muhtemelen yeterince çalışmıyorsundur. Düşük yoğunluklu kardiyo yağları veya karbonhidratları düzgün bir şekilde yakmaz. Temponuzu yükseltin, ancak daha yavaş daha uzun koşuyu tercih ettiğiniz için yoğunluk seviyenizi sınırlandırmayın. Egzersizden tam olarak yararlanmak için kendinizi zorlamanız gerekecek. Kolay bir tempoda gitmek daha az kas lifi kullanır ve kendinizi zorlar kaslarınız üzerinde   iyi bir stres oluşturur. Vücudunuz buna göre uyum sağlamaya ve zamanla gelişmeye teşvik eder.
Sonuç olarak daha hızlı hareket ettiğinizde km başına daha fazla kalori yakacaksınız, bu kardiyonuzu daha kısa bir süre için yapıyor olmanız anlamına gelse bile.
Önemli Olan Kalori Hesabı mı?
      Kaloriyi genellikle yediğimiz bir şey olarak düşünürüz ancak gerçek şu ki kalori sadece bir enerji birimidir. Daha spesifik olarak, 1 kalori 1 gr suyun sıcaklığının bir santigrat derece yükseltmek için gereken enerji miktarıdır.

Suyun sıcaklığının yemeğinizdeki kalorilerle ne ilgisi var? Bilim insanları, mutfakta hepimizin suçlu olduğu bir teknik kullanarak bir gıdadaki kalori miktarını belirler, onu yakarlar. Bu işleme bomba kalorimetrisi denir. İlk önce bir malzemeyi suyla çevrili sızdırmaz paslanmaz çelik bir kaba koyulur. Daha sonra yiyeceğe yanana kadar ısı uygulanır. Bu kimyasal reaksiyon 1 ton ısı üretir ve çevredeki suyu yavaşça ısıtır. Bilim insanları gıdadaki kalori sayısını hesaplamak için suyun sıcaklığının ne kadar yükseldiğini ölçer.
Doğru olmasına rağmen bu süreç yavaş yavaş gözden düşüyor. Yiyecekleri yakmak yerine toplam kalori miktarı, yiyeceğin tek tek bileşenlerinin sağladığı kaloriler toplanarak belirleniyor. Bu protein, karbonhidrat, yağ ve alkolden gelen enerji miktarlarının belirlenmesi anlamına gelir. Bu yöntem işe yarar çünkü 1gr protein, karbonhidrat, yağ ve alkoldeki kaloriler sabit kalır.
Her makro besin aşağıdaki kalori değerine sahiptir:

1gr protein                            4 kalori
1 gr karbonhidrat                 4 kalori
1 gr yağ                                  9 kalori
1 gr alkol                                7 kalori

Ancak tüm hikaye bu değil. Bulmak üzere olduğunuz gibi makro besinler farklı şekilde metabolize edilir, bu yüzden tüm kaloriler eşit değildir.

Tatlış bir tarif

Blueberry Cheese Cake

Bu bir yaban mersinli cheesecake doldusudur çok taze ve lezzetli !
Mutfak robotunuza 1-2 dk boyunca karıştırın.

taze yaban mersini
krem peynir
sade yoğurt
yumurta akı
bal
vanilya özü
limon suyu

Karıştırdığınız özü yassı bir kapta buz dolabına koyun ve 3-4 saat karar beklettikten sonra çıkarıp afiyetle yiyin 😊

Postür bozukluğu

Postür bozukluğu Günümüzde teknolojinin gelişmesi olumlu yönden hayatımızı kolaylaştırsada bunla ilgili olumsuz yönleride mevcuttur. Özellikle aşırı telefon kullanımına bağlı baş öne postür bozuk ergonometri ve

Spor Sonrası Dinlenme

Spor Sonrası Dinlenme Antrenmanlar sırasında fiziksel strese sokulan kasların yenilenmesi ve büyümesi adına beslenme kadar önemli olan dinlenme süreçleri ihmal edilmemelidir. Kasların yeniden onarılması için